A belsőépítészetben egyre növekszik a digitális árnyékolás népszerűsége. Ez a modern, esztétikus és könnyen karbantartható megoldás most már szinte minden designfókuszú iroda térben megtalálható. De hogyan is működik ez a technológia és mi állhat a növekvő népszerűségének hátterében? Ebben a cikkben összegyűjtöttünk öt érdekességet a digitális árnyékolásról. Hány lepett meg közülük?
Nézze meg a LIKO-Experts sorozat első epizódját, amelyben Orraine Williams bemutatja a digitális árnyékolók működését.
A digitális árnyékolás alapja a polimer-diszpergált folyadékkristály (PDLC) technológia. Ez az anyag elektromos áram hatására képes megváltoztatni fényáteresztő képességét. Általában fólia formában szállítják két üveglap közé laminálva. Amikor nincs áram alatt, a molekulák szabálytalanul szétszóródnak, és a PDLC fólia átláthatatlanná válik. Az áram bekapcsolásakor a molekulák sorba rendeződnek, így a fény át tud hatolni és az üveg átlátszóvá válik. Ez egy innovatív technológia lehetővé teszi az egyszerű fényszabályozást és a különböző terek elválasztását, amikor arra van szükség. Érdemes megjegyezni, hogy amikor az áram be van kapcsolva, a digitális árnyékolók ki vannak kapcsolva.
A PDLC technológiát már több mint 30 éve ismert. Az igazi áttörés azonban a költségek drámai csökkenése hozta el, ami a digitális árnyékolókat népszerűbbé és elérhetőbbé tette különböző projektek számára. A legutóbbi jelentős fejlődés az energiaszabályozó rendszerek területén történt. Ezáltal akár a 30 évet is elérheti a PDLC fóliák élettartama.
TUDJON MEG TÖBBET A LIKO-GLASS-RÓL
A digitális árnyékolók hosszú utat jártak be, hogy áthidalják a különböző technológiai korlátokat. Korábban naponta négy órára ki kellett kapcsolni a PDLC fóliát a kristályok károsodásának elkerülése érdekében. A mai rendszerek automatikusan szabályozzák a teljesítményt, így ez már nem jelent akadályt. A másik nagy nehézséget a nagy falfelületek beborítása okozta, de már ez is lehetségessé vált. A nagyméretű sütők segítségével, a PDLC fóliával ellátott üvegek most már elérhetik a 3 m x 2,2 m-es méretet is, illetve keret nélküli üvegcsatlakozásokat is elő lehet állítani. Az ívelt válaszfalak és üvegajtók egyre népszerűbbek lettek, és könnyen kombinálhatók ezzel a technológiával.
Az átláthatóság különböző tényezőktől függ, beleértve a kristályok jelenlétéből eredő homályosságot. A megvilágítás típusa is fontos szerepet játszik, mivel másképp viselkedik a PDLC fólia természetes fényben, mint mesterséges fényben. A fólia kiválasztásánál tehát mindig figyelembe kell venni az ügyfél igényeit. A maximálisan elérhető átláthatósága 97%, de ebben az esetben bekapcsoláskor enyhén áttetsző marad a felület. Ha teljes elhomályosításra van szükség, a kristályoknak köszönhetően a fólia 95%-os átláthatatlanságot tud biztosítani. A színek terén korlátozottabb a technológia. A digitális árnyékolók nem jelenhetnek meg RAL-alapú színekben, csak a fekete-fehér spektrumon maradva a sötét szürkétől a majdnem fehérig színezhetők.
A technológiát mikrokábelek üzemeltetik, amelyeket a válaszfal felső profiljába vannak elrejtve, a transzformátorokat pedig általában a válaszfal felett elhelyezkedő mennyezetbe helyezik el. Kézi vagy okos vezérléssel is irányíthatóak a rendszerek. Az utóbbi esetben mozgásérzékelők, hang- vagy gesztusalapú vezérlés is biztosíthatja az automatizációt.